קומפוזיציה בעיצוב גרפי

קומפוזיציה

קומפוזיציה בעיצוב גרפי

קומפוזיציה בעיצוב גרפי זה המכלול של כמה היבטים שדכם מעצב מציג את העיצוב. במאמר הזה אני מתייחס לבניית קומפוזיציה בעיצוב גרפי אבל בגדול זה תכף גם לסוגים אחרים של העיצוב. יכולת לבנות קומפוזיציה נכונה זה הגורם המרכזי שמבדיל בין מעצב מנוסה לבין מעצב מתחיל. מעצב מקצוען יודע לבנות קומפוזיציה נכונה ומאוזנת ומעצב חובבן בדרך כלל אפילו לא יודע ממה להתחיל את העבודה על העיצוב. לא כל כך משנה האם אנחנו מדברים על עיצוב פוסט לפייסבוק, באנר לאתר או פלייר.

איזון

חומר

דבר ראשון שצריכים להבין זה איזה חומר יש לנו לעבוד איתו. איזה כמות טקסט יש לנו ומה צריך להדגיש. האם יש לנו לוגו (שחייב להיות בעיצוב), תמונות שאנחנו (צריכים להשתמש בהם) או שפשוט יש לנו יד חופשית. אחרי שסגרנו את העניין של חומר והבנו כמה אלמנטים יש לנו, אנחנו מתחילים לחשוב איך אנחנו נמקם אותם.

קומפוזיציה בסיסית פולרויד מסגרתית

קומפוזיציה בסיסית, פולארויד ומסגרתית

ברוב המקרים משתמשים בשלושה סוגי הקומפוזיציה. בסיסית, פולארויד ומסגרתית. בסיסית זה הטקסט מצד שאל ואילוסטרציה מצד ימין(בעיצובים ללקוחות שקוראים משמאל לימין עדיף להפך). פולארויד זה כאשר האלמנטים ממוקמים מלמעלה ללמטה. מסגרתית זה הסוג של הקומפוזיציה שמשתמשים יותר בעוציבים של פוסטרים ופחות בעיצוב לסושיאל. בסוג הזה אלמנטים ממוקמים בצדדים שיוצרים מסגרת והאלמנט הראשי ממוקם במרכז.

גריד עיצוב גרפי

גריד

בהתחלה עדיף לבנות גריד מסוים שהעיצוב יראה מסודר.כשאני אומר גריד אני מתכוון לרשת מסוימת מבוססת על הקווים שיוצרים עקביות.

קונטראסט

קונטראסט

לתת דגש לאלמנט ולהבליט אותו לפי היררכיה אפשר באמצעות קונטרסט. יש כמה סוגי של קונטררסט. קונטרסט לפי תנועה, לפי צבע, לפי גוד ולפי צורה. לגבי קונטררסט אני מפרט יותר במאמר על הקונטקסט.

סימטריה

אסימטריה

סימטריה ואסימטריה

אלמנטים שווים אנחנו נציג בקומפוזיציה באופן סימטרי. אבל כאשר אנחנו נותנים דגש לאחד האובייקטים אז הוא יתפוס כנראה יותר שטח שזה יוצר הסימטריה.

מרכוז

מרכוז

בכל מקרה הכל צריך להיות מאוזן. הכל צריך להיות מיושר וממורכז לפי הגריד. כאשר מדובר על הבלוק של טקסט אז מרכוז שלו יכול להיות או במרכז, או מימין, או שמצד שמאל.

עקביות

עקביות

לפעמים אפשר להוסיף אלמנטים תומכים כמו עלים, דפים או צורות אבסטרקטיות שזה מוסיף עקביות לקומפוזיציה.

קומפוזיציה שטח נקי

שטח נקי

אלמנטים האלה ממלאים את השטח נקי. לא תמיד צריך למלא את השטח נקי אבל אם יש לזה סיבה הגיונית – למה לא.

קומפוזיציה היררכיה

מעצב מקצועי יודע כל ההיבטים של קומפוזיציה באל פה למשתמש בהם באופן אוטומטי. אבל אף פעם לא יזיק לדעת להסביר על כל הדברים האלהים לאנשים שפחות מקצוענים.