רביעי תזרים מזומנים ומיתוג

רביעי תזרים מזומנים ומיתוג

רביעי תזרים מזומנים ומיתוג מה הקשר בינהם? בטח תשאלו אותי. ספר של רוברט קיוסאקי "רביעי תזרים מזומנים" ואיך זה קשור למיתוג. רובינו קראנו או שמענו על הרב מחר האגדי "רביעי תזרים מזומנים" מעת רוברט קיוסאקי, ואם מישהו לא מכיר, אני אספר על הספר בקצרה.

שלב ראשון "עובד שכיר"

ספר מספר על שיטת של ארבע דרכים להרוויח כסף. שכיר, עצמאי, בעל עסק, ומשקיע. כאשר בן אדם (נקרא לו מוטי) מתחיל את דרכו באיזה שהוא תחום מקצועי (מעצב, מזגאנאי, ספר וכו') הוא הולך לעבוד בתור שכיר. גראפיקאי בבית דפוס, ספר במספרה או עוזר מתקין בחברת מזגנים. יכול להיות שהוא עבר איזה הכשרה מינימלית של קורס או עשה תואר באוניברסיטה. או שגם יכול להיות שהוא התחיל לעבוד וללמוד שם מהאפס. בכל מקרה למוטי אין ניסיון בתחום והוא צריך ללמוד. ככל שהזמן עובר, מוטי לומד את התחום וצובר את הניסיון.

שלב השני "עצמאי"

הוא מרגיש שיכול לעבוד בעצמו ופותח עסק עצמאי. זה מה שנקרא "עובר שלב" משכיר לעצמאי. במקרה הזה מוטי כבר עובד בבית דפוס משלו, מספרה משלו, או שמתקין מזגנים בעצמו. זה דורש הרבה יותר אחריות אבל גם כסף שהוא מרוויח הוא שם לכיס שלו ולא של בעל הבית. עובר זמן ומוטי מבין שהוא יודע לעשות את העבודה טוב מכולם והגיע הזמן להתרכב.

שלב השלישי "בעל עסק"

הוא פותח עוד סניפים, מגייס ומלמד אנשים חדשים לעבוד בעסק שלו לפי השיטה שלו. זה מה שנקרא עובר שלב מעצמאי לבעל העסק. גם פה נהיה יותר אחריות ולפי כך יותר כסף הוא שם בכיס.

שלב האחרון "משקיע"

עובר זמן ומוטי הרוויח הרבה כסף והוא מחליט להתחיל להשקיע. הוא קונה נדלן, מניות ומשקיע בכל מני דרכים וככה מכפיל את הכסף שיש לו בלי לעבוד. הוא עבר שלב מבעל עסק למשקיע.

מה זה מיתוג?

אז איך מיתוג קשור לכל הסיפור הזה? קודם כל אנחנו צריכים להבין שמיתוג זה – דרך להטמיע מסרים ועקרונות של המותג בתת מודע של הלקוח באמצעות תקשורת חזותית במקרה שלנו.

אני קונה שואב אבק Xiaomi בגלל שאני יודע שהם מייצרים מוצרי חשמל איכותיים במחירים נוחים. איך אני יודע את זה? היו לי טלפונים של Xiaomi והם עבדו טוב. כאשר אני רואה בפרסומות של שואב אבק לוגו של Xiaomi וסגנון של הפוסטים מזכיר לי את השפה עיצובית אחידה שאני גם פוגש בפרסומת של טלפונים Xiaomi, זה גורם לי להרגיש בטחון. אני יכול להיות רגוע שאני אקבל מוצר טוב במחיר נמוך. "מוצר טוב ומחיר נמוך" זה המסר ועיקרון של חברת Xiaomi. הם עשו עבודת אופיין ומיתוג מעולה והצליחו להטמיע בתת מודע שלי את המסר שלהם. אם אני רוצה לחוות את החוויה של "לקנות מוצר חשמלי טוב ולא יקר" אז Xiaomi זאת בבחירה שלי.

אבל לא תמיד אני רוצה לחוות את החוויה הזאת. לפעמים אני רוצה להראות מיליון דולר. להתלבש ככה שכולם יחשבו שאני מיליונר. אז אני קונה בגדים של פייר קרדן או טומי הילפיגר וחווה את החוויה. למה דווקא בחרתי בפייר קרדן ולא קאסטרו? בדיוק בגלל אותה הסיבה. פייר קרדן הטמיעו בתת מודע שהם המותג היוקרתי. וקאסטרו ממתגים את עצמם הבגדים אופנתיים במחיר נגיש.

אז מה הקשר בין ספר למיתוג?

לכן כשבא אלי לקוח (אותו המוטי) ואומר להתחיל לבנות לו אתר לעסק של טכנאי מזגנים. אני ממליץ להתחיל מהמיתוג. אני שואל את אותו מה הערכים ועקרונות שאתה מביא עם העסק שלך? מה המסרים שאתה רוצה לשדר ולהטמיע בתת מודע של האנשים? אני חייב לדעת את זה בשביל לבנות למוטי קו העיתובי מסוים. זה יכול להיות סגנון יותר רשמי, או שלהפך יותר מצועצע. יכול להיות שאנחנו רוצים לשדר איכות אבל במחיר בהתאם, או שלהפך להתגיש שזה נגיש לכל כיס.

כמובן אנחנו חייבים לעבור על המתחרים של מוטי ולראות איך הם מייצגים את עצמם כדי לצבור רעיונות ולהבין איזה עיצובים מקובל לעשות בנישה של מוטי המזגנאי. אנחנו בונים לוגו, פליטרה של צבעים, סט פונטים, פאטרנים ואלמנטים תומכים. אחרי שכבר בנינו את הקו העיצובי, אנחנו יכולים לעבור לבניית אתר, כרטיס ביקור וכל דבר פרסומי אחר.

מה שחשוב שכאשר מוטי יעבור שלב מעצמאי לבעל העסק אנשים יזההו אותו. אנשים יראו אותם צבעים, אותו סגנון ואותה שפה העיצובית. ואם הוא מחליט לפתוח סניפים בערים אחרות אנשים כבר מכירים את המוצר שהוא מספק. זה מוטמע בתת מודע של הלקוחות הפוטנציאליים שרוצים לקבל את השירות שלו.

האם זה עובד רק למותגים גדולים?

אבל זה עובד רק למותגים גדולים! תגידו לי אתם.
אז אני אענה לכם שאני גר במרכז ראשון לציון. יש לי בשכונה 3 פיצריות שמוכרים פיצה ב-25-30₪. "פיצה שמש" ועוד כמה. אבל כאשר אני בא לבאר שבע ורוצה לאכול משהו טעים ובזול, אני בא לכיוון הלוגו הגדול של פיצה שמש. אני מרחוק מזהה את הצבעים שלהם. הם עשו עבודה טובה של אפיין ומיתוג. הם יכולים להמשיך לפתוח סניפים בכל הארץ כי כולם כבר יודעים ש"לאכול בזול, אבל גם טעים" זה המסר של פיצה שמש שמותמע אצלינו בתת מודע. אף פעם לא ראיתי פרסומת של פיצה שמש בטלוויזיה אבל הערכים שלהם כבר אצלי בראש למרות ש"פיצה שמש" מותג יותר קטן מפייר קרדן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.